FBA Newsletter 5-18-2020

FBA GAZETTE

May 18, 2020

 

This is the last newsletter of the 2019-2020 school year. ​​ What a year it has been. ​​ 

We are so very proud of all our students and their accomplishments​​ 

in​​ spite of the obstacles that were thrown in their paths.

Please take time to read this very special newsletter​​ 

as we highlight our wonderful students.

 

 

ACSI Distinguished Christian High School Student Award

Ethan Daugherty – Athletics     

Megan Daugherty – Fine Arts, Christian Service ​​   

Nathaniel Evans – Leadership  ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​​​ 

John Hartman – Leadership, Fine Arts  ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​​​ 

Amy Hernandez – Fine Arts    ​​ 

Maggie Herzog – Athletics        

Micah Hoover – Academics    

Hayden Inmon – Athletics

Ian Latka – Academics

Hallie Moore – Fine Arts

McKenzie Pleas – Fine Arts

Joshua Povolish – Athletics

Sammy Reel – Christian Service

James Rios - Athletics

Samantha Rios – Fine Arts

Madeline Rodriguez –​​ Leadership, Athletics  ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​​​ 

Matthew Saenz - Academics  ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​​​ 

Jonah Shelton - Academics  ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​​​ 

Olivia Torres - Academics  ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​​​ 

 

 

 ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​​​ 

Upper School Spiritual Awards

It is a tradition at FBA where​​ students are recognized for their character growth in certain areas. ​​ Not that we don’t see Christ-like character to some degree in each of our students, it is very evident that the students recognized for the following awards have committed themselves as​​ young disciples. ​​ 

 

1.​​ The Eagle Award

The Eagle Award is given to a student whose life personifies his or hers growth as a disciple of Christ. ​​ This growth should be evident in their ever-maturing character and personal commitment to our Lord.​​ 

Ethan​​ Daugherty

 

2.​​ The David Award ​​ ​​ ​​​​ 

The David Award is given to a student who is loyal and who offers encouragement to others. ​​ A student who sacrifices self to do what is best for others. ​​ 

Micah Hoover

 

3. ​​ The Daniel Award ​​ ​​​​ 

The Daniel Award is given​​ to a student who has maintained a good attitude and demonstrated a positive spirit all year, even through times of difficulty.  ​​​​ 

Izzy Hoehn

 

4. ​​ The Timothy Award​​ 

The Timothy Award is given to a student who upholds the Truths of the Bible and who is an example to others in speech, in life, in love, in faith and in purity.

McKenzie Pleas​​ 

 

5. ​​ Servant Heart Award​​ 

The Servant Heart Award is given to a student who is self-motivated and willing to go the extra mile for others. ​​ This student does more than what is asked or expected.

Jonah Shelton​​ 

 

6. ​​ The Lion Heart Award

The Lion Heart Award is given to a student who is strong, courageous, even in the face of discouragement. ​​ A student who continues to achieve and work hard to grow a Christ-like character.

Matthew Saenz

 

7. ​​ The Paul Award

The Paul Award is given to a student who in spite of peer pressure or worldly influence is bold to share their faith and lead others to Christ. ​​ A student who is not intimidated but shares the Gospel with confidence and​​ the strength of the Holy Spirit.

Nathaniel Evans

 

8. ​​ Citizenship Award​​ – for outstanding behavior.

Hayden Inmon

Middle School Spiritual Award

 

The Eagle Award

          The Middle School Eagle Award is given to a student who has demonstrated remarkable​​ character as an overcomer and who is self-motivated to grow closer to the Lord with each new challenge.

Zoe Bautista​​ 

 

Band Awards

John P. Sousa - Amy Hernandez

HS Musicianship Award - Olivia Torres

HS Merit Award - Ian Latka

MS Musicianship Award (8) -​​ Luke Latka

MS Musicianship Award (7) - Ayden Bendele

MS Leadership Award - Isaac Self

Beginning Band Musicianship Award - Trinity Wright

Beginning Band Leadership Award - Joshua Gray

 

Most Outstanding Awards for Middle School and High School

 

 

Middle School

2018-2019

High School

2018-2019

Bible​​ 

 

Emily Newsom

Isabella Madarang

Josiah Rodriguez

Noah Napier

Audrey Shobe

Micah Hoover

Julia Weatherly

Ian Latka

Isaiah Wright

Mallory Self

English

 

Trinity Wright

Emily Newsom

Sammy Reel

History

 

Peyton Holt

Zoe Bautista

Jonah Shelton

Hallie Moore

Matthew Saenz

Spanish

 

Zoe Bautista

Mallory Self

Megan Daugherty

Math

 

Luke Latka

Sammy Reel

Ian Latka

Computer

 

Jaedynn Muenchow

xxxx

Science

 

Lorenzo Blanco

Evelyn Dohoney

Macie Hill

Zoe Bautista

Samantha​​ Strawn

Ben Williams

Olivia Torres

Kaelyn Coggins-Kroeger

Hallie Moore

Micah Hoover

Art /Graphic Arts

Zane Cooper

Ava Leon

Kaelyn Coggins-Kroeger

Yearbook

xxx

Samantha Strawn

Most Improved

Overall

Brook Carreon

Izzy Hoehn

 

 

 

 

 

 

ELEMENTARY SCHOOL

 

http://p8cdn4static.sharpschool.com/UserFiles/Servers/Server_527613/Image/PTaylor/Elem%20Pics%2016-17/eoy%20awards.jpeg

Mrs. Griffin’s First Grade

Levi Allen – All A Honor Roll, Citizenship

Moses DeLeon – All A Honor Roll, Citizenship, Memory

Gatlynn Drury – All A Honor Roll, Citizenship

Morgan Dugar – A/B Honor Roll

Harper Hill – All A Honor Roll, Citizenship, Memory

Aaliyah Ibera-Ortiz – All A Honor Roll, Citizenship, Memory

Torri Johnson – All A Honor Roll

Albert Long – All A Honor Roll, Citizenship

Eli Long – All A Honor Roll, Citizenship

Ariz Lowe- All A Honor Roll

Malory Nolan – All A Honor Roll, Citizenship, Memory

Liana Pastran – All A Honor Roll, Citizenship

Zora Stautzenberger – All A Honor Roll

Marco Vazquez – All A Honor Roll, Memory

Brady Witt – All A Honor Roll, Citizenship, Memory

Mrs. Barnhouse’s Second Grade

Elise Allen – A/B Honor Roll, Citizenship, Memory

Hendrix Blanco – All A Honor Roll, Memory

Liliana Cooper – A/B Honor Roll, Citizenship, Memory

Addelyn Danko- A/B Honor Roll, Citizenship, Memory

Tristen Kirby – A/B Honor Roll, Memory

Rhyleigh Ortiz – Memory

Judah Rodriguez – A/B Honor Roll, Citizenship, Memory

Kensley Smith – A/B Honor Roll, Citizenship, Memory

Brandon Sobotik – A/B Honor Roll, Citizenship, Memory

Mrs. Daugherty’s Second Grade

Taylor Dale - Citizenship

Chelsi Dalton – All A Honor Roll, Citizenship, Memory

Cadence Harmes – A/B Honor Roll, Memory

Noah Lockhart – All A Honor Roll, Memory

Xasha McKennon – All A Honor Roll, Citizenship, Memory

Julianna Orth – All A Honor Roll, Citizenship, Memory

Jayla Pollard – A/B Honor roll, Memory

Shylah Reimer – All A Honor Roll, Citizenship, Memory

Zachary Rhodes – A/B Honor Roll, Citizenship, Memory

Zenia Stalnaker – All A Honor Roll, Citizenship, Memory

PaytonVillarreal – A/B Honor Roll, Citizenship, Memory

Dominic Wright – All A Honor Roll, Memory

Miss Hancock’s Third Grade

Skyla Alexander – All A​​ Honor Roll, Citizenship, Memory

Bella Aucestovar – All A Honor Roll, Memory

Joshua Binkley – All A Honor Roll, Memory

Andres Campos – All A Honor Roll, Memory

Dillon Heitkamp – All A Honor Roll, Memory

Savanna Hubbard – A/B Honor Roll, Memory

Israel Johnson – Memory

Adrienne Patterson-Whitby – All A Honor Roll, Citizenship, Memory

Branson Trammell – A/B Honor Roll, Memory

Kadyn Zamzow – All A Honor Roll, Memory

Mrs. Mitchell’s Third Grade

Annabeth Gamez – A/B Honor Roll, Memory

Isaac Guerrero – A/B Honor Roll, Memory

Rachel Halbardier – A/B Honor Roll, Citizenship

C.J. Hall – All A Honor Roll, Citizenship, Memory

John Hill – All A Honor Roll

Molly Hill- A/B Honor Roll, Citizenship, Memory

Faith Martinez – All A Honor Roll, Citizenship, Memory

Hunter Maxwell​​ – All A Honor Roll, Memory

Mason Moreno- All A Honor Roll, Citizenship, Memory

Zadie Salinas – A/B Honor Roll, Citizenship

Laura Shaner – A/B Honor Roll

Noah Vickers – A/B Honor Roll, Citizenship, Memory

Mrs. Brown’s Fourth Grade

Charlotte Delgado – All A​​ Honor Roll, Citizenship, Memory

Jr. Jones – A/B Honor Roll, Memory

Zoe Lockhart – A/B Honor Roll, Citizenship, Memory

Robert Lyon – All A Honor Roll, Citizenship, Memory

C.J. McKinney – A/B Honor Roll

Tessa Mitchell – All A Honor Roll, Memory

Allie Napier​​ – A/B Honor Roll, Memory

Emmaline Reimer – All A Honor Roll, Citizenship, Memory

Mia Rodriguez – A/B Honor Roll, Citizenship

Preston Self – A/B Honor Roll

Evelyn Shobe – All A Honor Roll, Citizenship, Memory

Isabella Shymansky – All A Honor Roll, Citizenship, Memory

Aaron Strawn – All A Honor Roll, Memory

Carolina Torres – All A Honor Roll, Memory

Alexandra Witt – All A Honor Roll, Memory

Jade Wright – A/B Honor Roll, Citizenship, Memory

Mrs. Gray’s Fifth Grade

Josiah Brandt – A/B Honor Roll, Memory

Kaitlyn Buchert – A/B Honor Roll

Madelyn Chinni – A/B Honor Roll, Memory

Melani Dalton – A/B Honor Roll, Citizenship

Elizabeth Garza – Citizenship

Evelyn Grayson –​​ All​​ A Honor Roll,​​ Citizenship, Memory

Abigail Rolison – A/B Honor Roll, Citizenship, Memory

Colton Wood – Memory

 

 

 ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​​​